Dental Implant

Diş kaybı durumunda kaybedilen dişin yerine uygulanan yapay diştir. İmplantlar, ağızda eksik dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen, diş kökü işlevi de gören ve insan vücuduyla tamamen uyumlu vidalardır. Modern teknoloji araçlarının gelişmesiyle birlikte implant tedavisi yaygın ve tercih edilen bir hale gelmiştir.

Dental Implant İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Implant Tedavisi Sırasında ve Sonrasında Ağrı Olur Mu?

 

Implant tedavisi esnasında lokal anestezi uygulandığından dolayı hastalar herhangi bir ağrı hissetmez. Tedavi sonrasında yeterli bakım uygulanırsa ve ilaçlar düzenli kullanılırsa iyileşme süreci en kısa sürede ağrısız bir şekilde tamamlanır.

Implant İnsan Vücuduna Zararlı Mıdır?

 

Implant tedavisinde kullanılan araç ve gereçler tamamen insan vücuduna uyumludur. Bununla birlikte implant, tuttuğu kemiğin fonksiyonunun devam etmesini sağlayacağından dolayı, tutunduğu kemiğin korunmasına yardımcı olur. İnsan vücuduna herhangi bir zararı yoktur.

Implant Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 

Implantlar da doğal diş işlevi gördüğünden dolayı bakımı doğal dişlere uygulanan bakımdan farksız değildir. Günde iki defa diş fırçalama, ağız duşu kullanımı ve düzenli ağız bakımı implantın ömrünü uzatır. Olası diş problemlerinin önlenebilmesi açısından da düzenli diş hekimi kontrolü yapılmalıdır.

Bütün Eksik Dişler İçin Implant Tedavisi Uygulanır Mı?

 

Birkaç dişin eksikliği iki veya daha fazla implantla tedavi edilebilir. Ancak sabit diş protezlerinde ideal olan her eksik diş için implant tedavisi uygulanmasıdır. Zaman zaman kaybedilen her diş için implant tedavisine gerek duyulmaz, hastanın ihtiyacına ve durumuna göre daha az sayıyla tedavi gerçekleştirilebilir.

Implantların Düşme Riski Var Mıdır?

 

Tecrübeli bir hekim, kaliteli implant seçimi ve iyi bir endikasyon ile implantın başarı oranı %98’e kadar çıkmaktadır. Kaliteli implant kullanımı çok önemlidir. Bu sebeple başarısını kanıtlayan implant materyalleri ile çalışılması gerekir.

Dental İmplantta Sorun Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

 

Dental implant problemlerinin çoğu önlenebilir. Dental implant sonrasında dikkat edilmesi gereken, sorun çıkmasını önleyici şeyler vardır.

  1. Sigara bırakılmalı veya yüksek oranda azaltılmalıdır.
  2. Bir sorun, sıkıntı olması durumunda hemen diş hekimine başvurulmalıdır.
  3. Yüze zarar verebilecek temas sporlarından uzak durulmalıdır.
  4. Diş hijyeninin korunmasına özen gösterilmelidir.
  5. Deneyimli bir diş hekimi seçilmelidir ve kaliteli implant materyalleri kullanılmalıdır.
Kemik Grefti Nedir?

 

Kemik tozu olarak da bilinen kemik grefti, kemik yetersizliğinden kaynaklı implant tedavisinin yapılamadığı durumlarda başvurulan bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir sebepten dolayı kemik kaybı yaşandıysa veya kemik yoksa, kemik grefti uygulaması yapılır. Kemik greftleri içeriğinde yer alan hücreler kemik yapımını ve yoğunluğunu etkiler. Bu duruma kemik ogmentasyonu denir.

Sinüs Lifting Nedir?

 

Sinüs kaldırma tekniği olarak da bilinen sinüs lifting uygulaması, hastaların hareketli protez kullanmak istemediği durumlarda veya diş kaybına bağlı implant yapılması gerektiği durumlarda kemik yetersizliği gibi engelleri ortadan kaldırmak için uygulanır. Bu sebeple sinüs kaldırma tekniği ile sinüs tabanı cerrahi uygulamalarla kaldırılır ve implant tedavisinin önü açılmış olur.

Randevu Alın